Arsa Değeri Nasıl Hesaplanır?

22.08.2019
213
Arsa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Arsalar konut taleplerinin karşılanması için kullanıldıklarından dolayı yatırım için oldukça cazip bir hal almaya başlamıştır.

Arsalar konut taleplerinin karşılanması için kullanıldıklarından dolayı yatırım için oldukça cazip bir hal almaya başlamıştır. Yatırım yapmak veya inşaat için kullanmak üzere alınması fark etmeksizin arsanın değerini oluşturan birçok etmen bulunur. Arsa değeri nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabı buna bağlı olarak değişir. Çünkü arsanın değerinin hesaplanması için arsanın birim fiyatının belirlenmesi gerekir. Birim fiyata etki eden durumlar da farklıdır. Birim fiyat ile arsanın metre kare olarak ölçümü çarpıldığında ortaya arsanın değeri çıkar. Bunun için birim fiyat bilinmelidir.

 

Birim Fiyat Nedir?

 

Arsa değerinin hesaplanması için metre kare cinsinden arsanın değeri ortaya koyulmalıdır. Birim fiyat bilinmeden arsanın değerinin ortaya çıkması söz konusu olmaz. Arsa için belirlenen rakam arsanın bulunduğu yere, durumuna, imar ve yerleşim açısından bilgilerine veya çevresindeki olanaklara göre değişir. Bunun için birim fiyatın belirlenmesi aslında bir anlamda arsa değerinin belirlenmesi olarak da görülmelidir.

 

Birim Fiyata Ne Etki Eder?

 

Birim fiyat arsanın hesaplamasında kullanılır. İlk olarak dikkat edilen durum arsanın yasal durumudur. Arsa belediyenin belirlemiş olduğu konaklama alanlarında bulunduğunda değeri daha fazladır. Yakınında okul, avm veya havalimanı gibi önemli yerlerin olması da bir başka önemli etmendir. Ayrıca arsanın şekline de bakılır. Şekil açısından inşaata izin verilmeyecek bir yerin satıcı için değeri düşük olur. Buna benzer etmenler arsanın değerini belirler.

Etiketler

0 2. El Araç 2. El Araç Alım 2. El Araç Satım ahlaki alıcı almak anayol ankara araba Araba araç Araç Alım Satım arama arsa arsa değeri arsa değerinin anlaşılması arttı asrın projesi banka belgesi bulsun bütçe cadde çılgın proje daima daire Daire Daire Nasıl Satın Alınır? Daire Satın Alma danışman dar bütçeliye müjde dar gelirli dar gelirliye müjde deniz dikkat doğru dükkan düzayak emlak Emlak Emlak Sektörü emlak yatırımı Emlak Yatırımı Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır Emlak Yatırımı Yapma Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Emlak Yatırımının Kazandırdıkları Emlak Yatırımları emlakçı Emlakçılık Emlaktan Kazanma etik ev Ev Ev Alma Ev Alma Rehberi Ev Kiralama Ev Kiralarken Dikkat Edilecekler fabrika faiz Filket filket sitesi Filket.com filket.com hakkında finans finansman gayrimenkul gizlilik gösterme güvenilir haklı havalimanı İkinci El Araç İkinci El Araç Alımı İkinci El Araç Alımı Satımı İkinci El Otomobil Alma ilan ilke imarlı istanbul istanbul toki izmir kaliteli kanal istanbul kar kayaşehir kazanç kazanmak kiptaş Kiptaş Kiptaş Kampanyalar Kiptaş Projeleri Kiptaş Projesi Kiptaş Yeni Projeler kiracılı kiralık daire kiralık ev konut Konut Konut Alma Konut Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler Konut Faiz Oranları Konut Kiralama Konut Kredisi Konut Kredisiyle Arsa Konut Kredisiyle Arsa Alınır mı Konut Nasıl Alınır Konut Projeleri Konut Projeleri Kaç Ayda Biter Konut Projelerine Girmek Konut Projesi Konut Satış Konut Satışları Konut Satışlarında Son Durum Konut ve Taşıt Faiz Oranları Konut Yatırımı kredi kural mağaza marka metro metrobüs müjde müşteri nakit o otomobil Otomobil otomobil alma otomobil fiyatları otomobil satın alma Otomobil Satın Alma ödeme para pazar prim rize sahibinden sanayi satıcı satılık satılık daire satılık ev satın satış sektör seni Sıfır Otomobil Alma Sıfırdan Daire Satın Alma silivri sosyal konut taksit taksitle Taksitle Konut Projeleri talep tanap tarla taslağı taşıt Taşıt Taşıt Faiz Oranları teklif ticari toki Toki TOKİ Toki Kampanyalar TOKİ Konutları TOKİ Konutlarından Ev Almak Toki Proje Toki Projeleri Toki Yeni Projeler Toki-Kiptaş Kampanyalar Türkiye Türkiye Emlak Yatırımı Türkiye'de Emlak Türkiye'de Emlakçılık ucuz ucuz konut üret üretmek vade villa Villa Villa Projeleri Villa Yatırımı yapacak yasa yatırım Yatırım Yatırım Amaçlı Konut Yatırım Yapma Yatırımcı yatırımlık Yatırımlık Villa Projeleri yazlık Yazlık Ev yeni projeler yer yerli yeterlilik zaman